Ślub plenerowy w Krakowie i okolicach — 16 pięknych miejsc na ślub!

ślub plenerowy w Krakowie

Mój pomysł na humanistyczny ślub plenerowy w Krakowie (a właściwie symboliczny) wyszedł trochę… przez przypadek. Wiedziałam, że obecnie łatwo można zorganizować w Polsce ślub cywilny w plenerze, ale w trakcie planowania nie wiedziałam, że… miejsce naszej ceremonii należy do gminy, w której dostępna jest tylko jedna urzędniczka udzielająca ślubów. Już wcześniej słyszałam o niej niesamowite historie, a kilka minut rozmowy przez telefon utwierdziło mnie w przekonaniu, że na pewno nie chcę, aby to ona towarzyszyła nam w jednym z najważniejszych dni naszego życia. Wyczuwałam same problemy, totalny brak współpracy czy życzliwości. Nie miałam zamiaru dodawać sobie stresu. Wyjściem był więc ślub symboliczny!

Obecnie ślub plenerowy w Polsce można zorganizować w czterech różnych formach: ślub cywilny, ślub humanistyczny, ślub symboliczny, a także… ślub kościelny w plenerze. Tak! Ten ostatni też jest możliwy, o ile zostaną spełnione pewne warunki. Oczywiście tylko ten pierwszy i ostatni mają moc prawną. W przypadku ceremonii humanistycznej i symbolicznej nie zostajecie w świetle polskiego prawa mężem i żoną. Jak my to rozwiązaliśmy? Bardzo prosto — wzięliśmy ślub w USC w Krakowie kilka dni wcześniej, z samymi świadkami, bez żadnych gości, dla czystej formalności. Niektórzy goście (szczególnie obcokrajowcy, których była ponad połowa) nawet nie wiedzieli, że tak to się odbyło i byli przekonani, że nasz ślub plenerowy jest prawdziwym ślubem cywilnym.


Ślub plenerowy w Krakowie dlaczego warto?

Co przekonało nas do tego rozwiązania? Przede wszystkim ogromna swoboda co do tego, jak symboliczna ceremonia w plenerze może wyglądać. Bardzo zależało nam na możliwości napisania i wypowiedzenia własnej, płynącej z serca, przysięgi. Podczas ślubu cywilnego nie można tego zrobić — własne słowa przysięgi można wygłosić tuż przed lub po całej procedurze udzielania ślubu (o ile dostaniemy na to zgodę urzędnika…), jednak nigdy w trakcie jej trwania. To wydawało nam się dziwne i nienaturalne — chcieliśmy złożyć swoje obietnice przed wymianą obrączek. 

Kolejna rzecz: nie musieliśmy zbytnio stresować się godziną rozpoczęcia ceremonii. Mam wrażenie, że urzędnicy, jako że nierzadko udzielają kilku ślubów dziennie w różnych lokalizacjach, mają dość napięty grafik i raczej nie przymkną oka nawet na piętnastominutowe spóźnienie. Gdy zatrudnialiśmy celebranta, byłam pewna, że poświęci swój dzień tylko dla nas, nie będzie robił krzywej miny i nigdzie nam nie ucieknie na wypadek opóźnień.

Co jeszcze? To, jak wygląda miejsce ceremonii. Podobno ślub cywilny w plenerze rządzi się swoimi prawami. Najczęściej wymagany jest stolik dla urzędnika (obowiązkowo z polskim godłem) i krzesła dla Pary Młodej. My chcieliśmy jednak stać naprzeciw siebie, by w trakcie trwania ceremonii mieć ciągle kontakt wzrokowy. A stół z czerwono-białym godłem też jakoś nie wpisywał nam się w naszą romantyczną lokalizację pod drzewem. :)

Kraków slub plenerowy

Ślub w plenerze cena

Ślub symboliczny może być też znacznie tańszy niż ślub humanistyczny czy cywilny. Ślubu może udzielić Wam najbliższy przyjaciel, rodzic, ktokolwiek, kogo tylko o to poprosicie. Wierzcie mi, takie ceremonie są wyjątkowo wzruszające! W naszym przypadku akurat, z różnych względów, zdecydowaliśmy się zatrudnić kogoś zupełnie neutralnego, kto będzie w stanie poprowadzić ceremonię w dwóch językach. Za całość zapłaciliśmy 400 zł. To było półtora roku temu i wtedy jeszcze miałam spory problem ze znalezieniem takiego celebranta, ale obecnie mam kontakty do co najmniej kilku osób, które w piękny i profesjonalny sposób poprowadzą ślub plenerowy w Krakowie, symboliczny lub humanistyczny (chętnie polecam ich moim parom!). Obecnie istnieją już nawet całe firmy, które specjalizują się w organizacji wyłącznie tego typu ceremonii. Jest też możliwe zorganizowanie ślubu kościelnego w plenerze!

Zapewne zadajecie sobie jeszcze pytanie: a co z pogodą? Czy Polska nadaje się na ślub plenerowy? Nadaje się jak każdy inny kraj. Przecież wszędzie czasem pada deszcz, są burze i ulewy! Można zorganizować ślub plenerowy w mojej ukochanej Portugalii, ale kto da nam gwarancje, że akurat TEGO dnia nie będzie padać? Nikt. :) Na taką okoliczność trzeba się przygotować — ja zamówiłam piękne przezroczyste parasole dla gości, które były cały czas w pogotowiu. Jeśli bardzo stresujecie się taką ewentualnością, wybierzcie miejsce, które w razie czego posiada zadaszenie, namiot lub budynek, do którego przeniesie się ceremonię na wypadek deszczu. Na pocieszenie powiem Wam, że oglądałam mnóstwo przecudnych reportaży ślubnych z ceremonii plenerowych, które odbyły się w deszczu. Uwierzcie mi, emocje w tym dniu są tak silne i piękne, że nawet pogoda Wam tego nie zepsuje. Gwarantuję Wam, że nawet nie będziecie o tym myśleć.

Slub plenerowy w Krakowie


Mój symboliczny polsko-portugalski ślub plenerowy w Krakowie

Jak więc wyglądał nasz symboliczny polsko-portugalski ślub plenerowy w Krakowie? Odbył się w Dolinie Cedronu pod Krakowem, pod drzewem, z pięknym “toskańskim” widokiem, w wąskim gronie tylko najbliższych nam osób. Choć rano padało, gdy o piętnastej szłam z tatą “pod ołtarz”, zza chmur wyszły promienie słońca! Powiedzieliśmy sobie własne przysięgi po polsku i po portugalsku. Podobno były zabawne i wzruszające jednocześnie. Słyszałam, że wszyscy płakali. :) Było wspaniale i absolutnie nic bym nie zmieniła! Dlatego jestem największą propagatorką ślubów w plenerze. Uwielbiam w nich uczestniczyć zarówno jako gość, jak i jako fotograf ślubny. Jeśli chcecie, bym sfotografowała Wasz ślub plenerowy w Krakowie (lub gdziekolwiek indziej), będę bardzo szczęśliwa i na dodatek chętnie pomogę Wam w zaplanowaniu tego dnia! :) —>

Poniżej przygotowałam dla Was miejsca w Krakowie i bliskich okolicach, w których można zorganizować ślub plenerowy. Kolejność na liście jest przypadkowa. Przy każdym miejscu podaję odległość — to liczba kilometrów liczona od centrum Krakowa (czyli od okolic Dworca Głównego). Najdalej położone miejsce to 58 kilometrów (czyli ok. 1 godzina drogi samochodem), a najbliżej… — 1 km. :) Każda nazwa miejsca linkuje do strony www, więc jeśli szukacie więcej informacji, wystarczy kliknąć! Lista będzie ciągle aktualizowana, jak tylko znajdę kolejne piękne miejsca. Bądźcie więc na bieżąco, obserwując mnie na Facebooku i Instagramie!

Slub plenerowy w Krakowie


Miejsca na ślub plenerowy w Krakowie i bliskich okolicach

 • Villa Love (33 km) – obecnie chyba najbardziej rozchwytywane miejsce na ślub pod Krakowem. Jeśli ktoś lubi toskańskie klimaty, to jest to miejsce idealne! Villa Lova dysponuje sporym tarasem z widokiem na wzgórza i lasy, ogromną salą z pięknymi, wielkimi oknami i własnym cateringiem. Ceremonię plenerową można zorganizować tam na tarasie, na łące z częściowym zadaszeniem lub w przypadku ulewy – pod arkadami. To szalenie fotogeniczne miejsce, chętnie Wam w nim potowarzyszę z moim aparatem! :)

 • Hotel Stary (1 km) – marzy Wam się ślub pod chmurką z widokiem na Kościół Mariacki i Rynek? Chcielibyście przygotowania w zapierających dech w piersiach zabytkowych pokojach pięciogwiazdkowego hotelu? To już nie musicie dalej szukać. Hotel Stary to wyjątkowe miejsce na naprawdę piękny, elegancki ślub w sercu Starego Miasta!

 • Brzoskwinia Ogród (18 km) – tajemniczy ogród na niemal zupełnym odludziu! Tu przyjęcia (na maksymalnie 120 osób) odbywają się w pokaźnym białym namiocie położonym w bujnym ogrodzie. Można w nim też zorganizować ślub plenerowy w otoczeniu cudnej natury. Jeszcze nie miałam okazji tam fotografować, ale podobno jest pięknie, sielsko i bardzo na luzie!

 • Willa Tadeusz (37 km) – przepiękny przedwojenny drewniany pensjonat w lanckorońskim lesie. Do dyspozycji gości jest piękny ogród oraz naprawdę sporej wielkości… basen! Przyjęcia odbywają się w dużej przeszklonej werandzie z wyjściem do ogrodu, gdzie z kolei jest miejsce na ognisko i grilla. W pensjonacie są dostępne pokoje dla gości, jednak nie mają one prywatnych łazienek. Ceremonia zaślubin może odbyć się w ogrodzie albo nad basenem z turkusową wodą. Miejsce z klimatem i historią!

 • Dolina Cedronu (32 km) – zabytkowy spichlerz przy stadninie koni, widoki trochę jak w Toskanii i wiele możliwości zorganizowania ślubu plenerowego. Ceremonia może się odbyć na drewnianym tarasie, pod drzewem (my wybraliśmy to miejsce!), na łące, przy dworku. A w przypadku deszczu – na pierwszym piętrze budynku. Jeśli przyjęcie jest niewielkie, możecie zorganizować obiad na świeżym powietrzu. Plusem jest możliwość noclegu na miejscu dla ponad 20 osób.

 • Ogrody Muzeum Archeologicznego w Krakowie (2 km) – ceremonie zaślubin odbywają się tu w malowniczym ogrodzie z, można by rzec, prywatnym widokiem na Wawel! Na dodatek jest to w samym centrum Starego Miasta, dosłownie kilka kroków od Rynku. Jest możliwe postawienie namiotu weselnego na terenie ogrodu i zorganizowania przyjęcia na miejscu. Ogród wieczorem jest przepięknie podświetlony!

 • Dwór w Tomaszowicach (15 km) – pokaźny kompleks wśród zieleni, sporo miejsc noclegowych dla gości, dwie sale weselne do wyboru. No i oczywiście urocza altanka na wzgórzu w ogrodzie, gdzie odbywają się śluby plenerowe. Niedawno opublikowałam mój reportaż z tego miejsca, zobaczcie: Ślub w plenerze w Krakowie – Dwór w Tomaszowicach.

 • Pałac Goetz (58 km) – to najdalej oddalone od centrum Krakowa miejsce na tej liście, jednak warto mu się przyjrzeć. Ta zachwycająca rezydencja z końca XIX wieku daje fenomenalne tło na piękne śluby! Ceremonia plenerowa może odbyć się w pałacowym ogrodzie. Ewentualnie można zorganizować ślub kościelny w przepięknej przypałacowej kaplicy, która pomieści do 100 gości.

 • Folwark Zalesie (23 km) – ma do dyspozycji trzy sale, 30 hektarów zieleni oraz widok na góry w pakiecie. :) Ceremonie plenerowe odbywają się w całkowicie zadaszonej, drewnianej altanie, która pomieści naprawdę sporo gości. Folwark Zalesie dysponuje też 56 miejscami noclegowymi dla gości.

 • Magnifica (10 km) – nie miałam jeszcze okazji fotografować ślubu w tym ogrodzie Hotelu Farmona Business & SPA. Byłam tam jednak na ślubie przyjaciółki i patrząc na całość okiem fotografa – jest tam pięknie! Jeśli nie chcecie wyjeżdżać poza miasto, zależy Wam na noclegach na miejscu, a jednocześnie chcecie powiedzieć sobie „tak” pośród natury, to trudno o lepszą opcję na ślub plenerowy w Krakowie. Impreza może odbyć się w drewnianej altanie w ogrodzie, w restauracji lub w namiocie na łące piknikowej. Ceremonia – przy dźwięku fontanny w parku ponad stuletnich dębów (pomników przyrody) albo przy altance.

 • Dwór Sieraków (24 km) – czterogwiazdkowy hotel w odrestaurowanym budynku z 1847 roku. Klimatyczny Dwór Sieraków dysponuje czterohektarowym parkiem, w którym mogą odbywać się ceremonie zaślubin. Stoi tam też 300-metrowy biały namiot weselny, ale również sale tego historycznego dworu dostępne są na przyjęcie. W razie nieudanej pogody ślub może odbyć się w środku. Do dyspozycji gości jest 30 pokoi.

 • Pałac Minoga (15 km) – zespół pałacowo-parkowy w Minodze to kolejne miejsce z bogatą historią. Można zorganizować tu ślub na tle malowniczego parku i wygłosić swoje przysięgi pod dwustuletnim modrzewiem. W budynku jest pięć pomieszczeń pałacowych, które dowolnie można łączyć według potrzeb – pomieszczą od 20 do 140 gości. Istnieje możliwość zorganizowania ceremonii w jednej z sal – plan B na wypadek ulewy. :)

 • Pałac Żeleńskich (33 km) – zbudowany w 1902 roku, zlokalizowany pomiędzy Wieliczką i Bochnią, na niewielkim wzniesieniu, z którego rozpościera się widok na Puszczę Niepołomicką (w pogodne dni można dojrzeć stamtąd Trzy Korony). Posiada piękny, rozległy ogród, w którym organizowane są śluby plenerowe. Ten pałac będzie przepięknym tłem na taką ceremonię! Na miejscu dostępne są pokoje dla gości.

 • Dworzyszcze Wola (18 km) – zlokalizowane na wzniesieniu, posiada rozległy teren z ogrodem otoczony polami i łąkami. Na miejscu jest drewniany podest taneczny wśród drzew, zadaszone miejsce na grilla, i pokoje 20 osób. Ceremonie ślubne mogą się odbyć w ogrodzie pod pergolą albo w przepięknym brzozowym lasku. Dworzyszcze Wola najlepiej sprawdzi się na ślub rustykalny lub w stylu boho.

 • Ojcowski Dworek (27 km) – wiedzieliście, że można wziąć ślub plenerowy w sercu Ojcowskiego Parku Naradowego? Jest to możliwe w ogrodzie restauracji Ojcowski Dworek. Jeśli nie zdecydujecie się na ślub plenerowy w Dworku, możecie wziąć ślub kościelny w zabytkowej Kaplicy na Wodzie, oddalonej od sali weselnej o 3 minuty drogi. Sala pomieści maksymalnie 160 gości. Brak miejsc noclegowych.

 • Folwark Wiązy (41 km) – to miejsce słynie bardziej z klimatycznej stodoły niż ślubów plenerowych, ale jak najbardziej można tam takie zorganizować. To naprawdę przepiękne miejsce na ceremonię i przyjęcie w stylu boho lub rustykalnym! Takie sielskie, na luzie, z wieczornym grillem. W plenerowym weselu może uczestniczyć tu aż 350 gości. W znajdującym się obok stodoły XIX-wiecznym dworku może spać ponad 50 osób.

Które z tych miejsc wybralibyście na Wasz ślub w plenerze? A może już jesteście po i chcecie podzielić się Waszym doświadczeniem? Polecacie/nie polecacie? Dajcie znać! :)

Slub plenerowy w Krakowie

Chcielibyście, abym sfotografowała Wasz ślub plenerowy?
Ja też bym chciała! :) Napiszcie do mnie:

Sesja slubna Krakow
Krakow slub plenerowy
Sesja poslubna w Krakowie
Sesja slubna Krakow
Sesja poslubna Krakow
Sesja slubna w dniu slubu

Pssst! Czy wiesz już, dlaczego to ja powinnam zostać Waszym fotografem ślubnym? :)
TUTAJ przeczytasz dlaczego, zobaczysz moje przykładowe reportaże ślubne i zapoznasz się z opiniami moich klientów.

“Wraz ze świeżo upieczonym mężem jesteśmy tak bardzo zadowoleni ze współpracy z Anią, że trudno wręcz wybrać od czego zacząć!

Po pierwsze, Ania jest niezwykle ciepłą, radosną i profesjonalną osobą. Nigdy wcześniej nie mieliśmy doświadczeń z pozowaniem do zdjęć i mieliśmy sporo obaw, że będziemy spięci i sesja w dniu ślubu będzie przykrym wspomnieniem i masą stresu… Nic bardziej mylnego! Ania dyskretnie potrafi złapać najpiękniejsze momenty, a podczas zdjęć pozowanych stwarza luźną, wesołą atmosferę, dzięki której pozowanie do zdjęć to przyjemność! Ania również świetnie nawiązuje kontakt z fotografowanymi osobami (w tym gośćmi weselnymi).

Decydując się na Anię przy wyborze fotografa na ślub i wesele przekonało nas jej portfolio, gdzie zachwycił nas styl jej zdjęć. I nie zawiedliśmy się. Jesteśmy po prostu zachwyceni naszymi fotografiami ślubnymi. Nie dość, że dostaliśmy pierwsze fotki już następnego dnia, to pozostałe zdjęcia otrzymaliśmy już trzy tygodnie po ślubie!!! Sztuka “łapania idealnego momentu” została przez Anię opanowana na 100%, a zdjęcia są po prostu oszałamiające. Co prawda, bardziej zależało nam na zdjęciach ludzi, pragnęliśmy mieć sporo zdjęć pozowanych i wszystko wyszło rewelacyjnie, ale zaskoczeni jesteśmy jak dobrze wyszły zdjęcia z szalonej części wesela i tańców wygibańców.

Dziękujemy Ci Aniu, jesteś super i cieszymy się niezmiernie, że byłaś z nami w tak pięknym dniu!”

~ Julia

Dodaj komentarz