Fotograf na oświadczyny. Dlaczego fotografowanie oświadczyn jest takie fajne?

Fotografowanie oswiadczyn

Read this article in English: Cracow surprise proposal photographer.

Widzieliście kiedyś oświadczyny na żywo? Uśmiech aż ciśnie się na usta, a ręce same układają do braw, prawda? Zawsze wiąże się z tym mnóstwo emocji, nie tylko u pary, która właśnie się zaręcza, ale też u wszystkich oglądających. Oświadczyny to przepiękny i wzruszający moment, jednak ma jedną wadę: jest niezwykle ulotny! Wiele moich koleżanek mówiło mi, że właściwie nie pamiętają, co powiedział ich chłopak, gdy uklęknął. Były w tak ogromnym szoku, że cały świat się dla nich zatrzymał. Niektóre nie pamiętały nawet, co odpowiedziały! Na pomoc przychodzi fotograf na oświadczyny! :) To strzał w dziesiątkę — on pięknie zapisze dla Was na zawsze moment, który trwa tylko kilka sekund. Dzięki fotografiom można się nim podzielić z rodziną i przyjaciółmi, a w przyszłości nawet pokazać Waszym… dzieciom. :)

“Wyjdziesz za mnie? *Pstryk!*”

Są trzy sposoby zorganizowania takich oświadczyn-niespodzianki. Każda ma swoje plusy i minusy, warto więc dobrze przemyśleć, która opcja spodobałaby się Twojej drugiej połówce.

  • Sposób 1: Fotografowanie oświadczyn z zaskoczenia. To najpopularniejszy sposób na zorganizowanie takiej niespodzianki. Jest najbardziej wymagający, ale efekty są wspaniałe! Jak to działa? Dziewczyna nie ma pojęcia, co się wydarzy. Zabierasz ją na spacer, a ja czekam na Was w skrupulatnie wybranym miejscu. Udaję, że fotografuję Wawel albo ptaki na drzewie, ale jednocześnie czekam w najwyższej gotowości i obserwuję Was kątem oka. W ustalonym niemal co do centymetra punkcie (czasem wręcz go zaznaczam przed Waszym przyjściem, by kadr wyszedł idealnie!), pod odpowiednim kątem i w odpowiednim momencie klękasz, a ja fotografuję jej reakcję. :) Najzabawniejsze jest, gdy podchodzę bliżej Was, a do dziewczyn zaczyna docierać dźwięk migawki. Wtedy często pytają “A kim jest ta Pani…?” albo “Patrz, ktoś robi nam zdjęcia!”. Gdy dowiadują się, że to Ty wszystko załatwiłeś, ich mina jest bezcenna. Te emocje są po prostu kapitalne i absolutnie nie do powtórzenia!
Fotografowanie oswiadczyn Krakow
zaręczyny w krakowie
Fotografowanie oswiadczyn
  • Sposób 2: Oświadczyny podczas sesji zdjęciowej. W tym przypadku dziewczyna wie, że odbędzie się sesja zdjęciowa, jednak nie ma pojęcia, że podczas tej sesji się jej oświadczysz. Profesjonalną sesję zdjęciową możesz podarować w ramach prezentu na rocznicę związku, na urodziny, pod choinkę a nawet bez okazji. Zdarzało się, że rodzina mojego klienta (np. mama dziewczyny) była zaangażowana w przygotowanie takiej niespodzianki i to ona “sprezentowała” sesję parze. Plusy? Dla mnie oznacza to pełną kontrolę nad tym, co i kiedy się wydarzy. Wręcz sama mogę ustawić Was w odpowiedni sposób, biorąc pod uwagę tło czy kąt padania światła. Poza tym dziewczyna przygotuje się na taką sesję pod względem stylizacji, co dla niektórych może być bardzo ważne. Minus? Jeśli na ogół nie lubisz zdjęć, może być baaaardzo podejrzliwa, że wpadłeś nagle na taki pomysł!

  • Sposób 3: Fotografowanie oświadczyn z ukrycia. Choć to ciekawa opcja, jest też najbardziej ryzykowna. Będąc w ukryciu i w znacznej odległości od Was, nie jestem w stanie tak dobrze kontrolować sytuacji ani zagwarantować, że w najważniejszym momencie nikt ani nic nie wejdzie mi w kadr. Kolejnym minusem jest to, że nie będziemy mogli zrobić krótkiej sesji narzeczeńskiej, gdy już będzie po wszystkim. Jednak zdarzają się klienci, którzy po jakimś czasie chcą podarować zdjęcia tego momentu jako kolejną niespodziankę. Wyobraźcie sobie zaręczyny na przykład w lecie, a w grudniu pod choinką album ze zdjęciami z tego momentu…? :)

Z każdym klientem szczegółowo omawiam każdą opcję, przedstawiając ich plusy i minusy i wspólnie wybieramy to rozwiązanie, które w danym przypadku sprawdzi się najlepiej. Bo to wszystko zależy! Chcesz, żebym uwieczniła Twoje oświadczyny? Napisz do mnie!

Fotograf na oświadczyny co może pójść nie tak?

Odpowiedź tak naprawdę brzmi: wszystko! Jednak doświadczony fotograf na oświadczyny przewidzi większość ewentualności i przygotuje gotowe rozwiązanie, a nawet plan B, C i Z. ;) Oświadczyny można przygotować w miejscu prywatnym lub wynajętym (na przykład w hotelu, restauracji, apartamencie, prywatnym ogrodzie lub na innym prywatnym terenie) albo w miejscu publicznym.

Fotografowanie oswiadczyn
zaręczyny w krakowie
Fotografowanie oswiadczyn
fotograf na oswiadczyny

W miejscach prywatnych właściciel często ściśle współpracuje ze mną przy organizacji, mamy jego wsparcie i zapewnienie, że na przykład dana część tarasu będzie wyłączona na daną chwilę. W przypadku miejsc publicznych nie mam pełnej kontroli nad sytuacją. Niespodziewanie może pojawić się w nich nieoczekiwana rzecz lub ludzie. Kilka razy tak się zdarzyło, ale zareagowałam na tyle szybko, że na czas udało się usunąć “przeszkodę” lub błyskawicznie zmodyfikować miejsce oświadczyn.

Większość sesji oświadczynowych wykonuję w plenerze i do takich oświadczyn zachęcam najbardziej ze względu na najlepsze warunki. Nic nie pobije naturalnego światła! Jednak klienci często obawiają się deszczu. Nie wiem zupełnie dlaczego. Czy jest coś bardziej romantycznego niż oświadczyny w deszczu? :) (Mój mąż oświadczył mi się w deszczu, wiem o czym mówię!). Jeszcze na pocieszenie dodam, że deszczu raczej nie przyciągam — wykonuję 50 sesji oświadczynowych rocznie i jak dotąd padało tylko trzy razy! ;)

Wszyscy zadają mi pytanie — a co jeśli ona powie “Nie”? Nie możecie uwierzyć, jak się o to bałam przy pierwszym zleceniu. Wyobrażałam sobie, że w takiej sytuacji będę mogła zrobić jedynie to:

 

Jednak im więcej oświadczyn fotografuję, tym mniej się o to martwię. Klienci, którzy mnie zatrudniają, są naprawdę wspaniali i mają przepiękne, wymarzone związki. To sama radość uczestniczyć wraz z nimi w tak fajnym życiowym momencie! :)

fotograf na oswiadczyny
Fotografowanie oswiadczyn
fotograf na oswiadczyny

Fotograf na oświadczyny czy miejsce ma znaczenie?

Większość moich klientów jest spoza Krakowa, a nawet spoza Polski. W związku z tym większości z nich bardzo zależy, aby na głównym zdjęciu z momentu oświadczyn było widać jakiś charakterystyczny element miasta. Wcale nie trzeba zrobić tego w tłumie na Rynku Głównym — wręcz stanowczo odradzam ten pomysł! Znam świetne miejsca, które się spełnią taki wymóg i jednocześnie będą nieco na uboczu. Innym, częstym rozwiązaniem jest zorganizowanie oświadczyn… o wschodzie słońca. How romantic is that?! Wtedy nawet na Starym Mieście jest całkiem pusto. I przepięknie! No ale jak przekonać ją do tak wczesnego spaceru? Oj, mam kilka koncepcji w zanadrzu. :)

Pomysłów na zorganizowanie wyjątkowych oświadczyn jest całe mnóstwo. Czasem to kwestia finansów (bo na przykład wynajęcie odpowiedniego miejsca może kosztować), ale najczęściej tak naprawdę wystarczy trochę ruszyć głową i zastanowić się: co spodobałoby się mojej dziewczynie? Czy wolałaby oświadczyny w tłumie na Starym Mieście z setkami gapiów wokół, czy może uwielbia naturę i najbardziej zadowolona byłaby z intymnych oświadczyn w lesie? A może w Waszym własnym mieszkaniu? (Spoko, mogę przyjść przebrana za hydraulika! :). W tym wszystkim to Wy jesteście najważniejsi, a nie lokalizacja. To, co jej powiesz, gdy uklękniesz, a nie, jaki będzie miała wtedy widok.

Fotograf na oświadczyny — wpadki

Wiele osób interesuje, czy zdarzyły się jakieś wpadki lub trudności przy organizowaniu takiej sesji. Oczywiście! Żadne jednak nie były tak groźne, by zepsuć niespodziankę, bo albo udało się je szybko rozwiązać, albo w dłuższej perspektywie nie miały one żadnego znaczenia. Też tylko dwa razy zdarzyło się, że pierścionek zaręczynowy był za mały. Na dłuższą metę to nie problem, rozmiar przecież łatwo można zmienić. :)

Bardzo zapadły mi w pamięć oświadczyny Mateusza z widokiem na Opactwo w Tyńcu. Zażyczył sobie bukiet balonów z helem. Jedyny problem był taki, że tego dnia był straszliwy wiatr. Byłam niemal pewna, że wszystkie balony urwą się i odlecą (bo kilka to zrobiło!), zanim para dojdzie na miejsce. Pisałam o tym więcej tutaj. Czasem takie dodatkowe niespodzianki są stresujące, bo przecież nie mogę ich pilnować i muszę oddalić się od nich na czas. Nie pytajcie, ile razy już się bałam, że przygotowany przeze mnie bukiet kwiatów zostanie zjedzony przez spacerujące w pobliżu psiaki! ;)

Fotografowanie oswiadczyn
fotograf na oswiadczyny
zaręczyny w krakowie
fotograf na oswiadczyny

Pamiętam też te oświadczyny Bartka na Zakrzówku w Krakowie. Bartek nigdy wcześniej nie był w tej lokalizacji i pomimo bardzo dokładnego opisu dojścia do miejsca, po drodze się zgubił. Udając, że robi zdjęcie telefonem, pisał ze mną SMSy i w końcu się odnaleźliśmy. Jednak musiałam zostawić miejscówkę, której wytrwale pilnowałam, co spowodowało, że po powrocie była już zajęta przez inną parę. Wymagało to ode mnie niezłej improwizacji, żeby wpuścić Bartka w odpowiednie miejsce z niczego nieświadomą dziewczyną u boku, a jednocześnie wyprosić tamtą parę. No ale się udało!

Moi klienci z pewnością zasługują na pochwałę! Organizowanie takiej niespodzianki to dodatkowy stres, którego i tak jest wystarczająco podczas oświadczyn, których nikt nie fotografuje! Jeden z moich klientów w tych wszystkich emocjach totalnie zapomniał o kilku punktach naszego skrupulatnie przygotowanego planu. W efekcie na jego pięknym zdjęciu oświadczyn z Rynku w Krakowie w tle są… panowie sprzątający. To znaczy byli, bo udało mi się usunąć ich w Photoshopie! ;)

Z kolei Arkowi (tutaj) w emocjach nie udało się odpowiednio ustawić Karoliny. Odpowiednie ustawienie dziewczyny jest kluczowe, bym mogła uwiecznić jej reakcję. W przeciwnym razie nie mam fizycznej możliwości przebiegnięcia na totalnie drugą stronę. Ale mimo to i tak to jedne z moich ulubionych oświadczyn. Nigdy nie zapomnę radości Karoliny, ona wręcz skakała za szczęścia! :)

zaręczyny w krakowie
fotograf na oswiadczyny
Fotografowanie oswiadczyn
zaręczyny w krakowie
fotograf na oswiadczyny krakow

Fotograf na oświadczyny w Polsce to wciąż nowość

Ze zdziwieniem odkryłam, że nie ma w Polsce drugiego fotografa specjalizującego się w fotografowaniu oświadczyn i jednocześnie w pomocy z ich organizacją. (Jeśli jest, a o tym nie wiem, to proszę, dajcie znać!). To naprawdę wspaniała praca, choć zdecydowanie nie jest dla każdego. Wymaga niesamowitych zdolności organizacyjnych i dużej odporności na stres (adrenalina jest na kosmicznym poziomie na kilka chwil przed tym, jak klient pada na kolano!). Znajomość swojego sprzętu i jego perfekcyjne opanowanie jest tu kluczowe. Co więcej, trzeba umieć wyszukiwać idealne miejsca i dostosować wskazówki pod indywidualne oczekiwania klienta. Pod uwagę należy brać też takie kwestie jak kąt padania światła o danej porze dnia (który przecież zmienia się wraz z porą roku) czy odpowiednio zadbać o perspektywę tak, aby powstał jak najpiękniejszy kadr. Stresik jest, ale satysfakcja, kiedy wszystko wspaniale się udaje, jest nie do opisania, mówię Wam! :)

Fotograf na oświadczyny przykłady

Poniżej zobaczycie kilka przykładowych sesji oświadczynowych. Nie nadążam z publikacjami i na pewno wszystkich na blogu nigdy nie zdołam pokazać. Wszystkie zdjęcia w tym artykule wykonałam podczas prawdziwych oświadczyn (nie fotografuję ustawek!), a jeśli chcecie obejrzeć więcej, zapraszam również na mój Instagram i Facebook. :)

Myślisz o zorganizowaniu czegoś podobnego dla Twojej ukochanej? Oprócz pomocy z wyborem miejsca, mogę załatwić również przepiękny bukiet kwiatów, szampana czy inne niespodzianki. Nie mogę się doczekać, aż Was poznam! ♥️

Z czystą przyjemnością chciałbym wszystkim polecić Anię! Jeśli się jeszcze zastanawiasz to już tego nie rób tylko pisz do Ani a ja już wyjaśniam dlaczego. :) Cudowna sesja, cudowny efekt końcowy a co najważniejsze ten wspaniały moment oświadczyn uwieczniony, dzięki czemu będzie pamiątka do końca życia i oby jeszcze dłużej! Stres i napięcie po oświadczynach dzięki Ani ustąpiły jak ręką odjął, naprawdę! A sam nigdy nie brałem udziału w sesji i był to mój podwójny pierwszy raz. Mimo bycia przed aparatem razem z świeżo upieczoną narzeczoną czuliśmy się bardzo swobodnie, wręcz w niektórych momentach zapominaliśmy o byciu fotografowanym i cieszyliśmy się sobą oraz tą chwilą co oczywiście na zdjęciach wyszło wspaniale! Jakby tego było mało to z Anią wspaniale się współpracowało zarówno przed, w trakcie i po sesji! Służyła pomocą przez cały czas a plan oświadczyn był przygotowany na ostatni guzik. Jeżeli martwisz się również o całą otoczkę oraz masz obawy co do tego czy aby ten moment na pewno zaskoczy Twoją partnerkę to powiem śmiało, że jak najbardziej. Ania naprawdę zadba o wszystko! No może jedynie pierścionek trzeba przynieść swój. ;) Już podsumowując bo z chęcią mógłbym dłużej: gdyby każdy oferujący jakiekolwiek usługi starał się choć w połowie tak jak Ania, cechował się takim profesjonalizmem i pasją do tego co robi to świat byłby wspaniałym miejscem. :)”
~ Damian

fotograf krakow

„Anna was the perfect choice for the surprise proposal I had planned. Quick and helpful responses through email, professionalism and above all, her warm and cheerful character made the moment enjoyable and not awkward at all! From the planning to the photo shoot and the quick delivery of the photos it was truly a pleasure and wouldn’t choose anyone else for it. Words aren’t enough, you have to be there to feel it! *5*”
~ Pablo

Fotografowanie oswiadczyn

„Jowita powiedziała mi, że lepiej sobie nie mogła tego wymarzyć. Rodzice nie mogą się nacieszyć, a narzeczona tym bardziej. Jestem przekonany, że ta sesja była najlepszym pomysłem na oświadczyny :) zdjęcia są wspaniałe, podoba nam się każde i sam nie myślałem że wyjdzie to tak fajnie. Dziękuję bardzo za uwiecznienie tak bardzo ważnej dla nas chwili i za pomoc w organizacji. Jesteś super, pozdrawiamy!”
~ Damian

zaręczyny w krakowie
Fotografowanie oswiadczyn

„Highly recommend Anna! She has so much knowledge of the city, so friendly and the photographs Anna captured are UNREAL! She helped out with so much more than just capturing the surprise proposal of me and my fiancée! Anna sorted flowers, champagne, a romantic restaurant in the night to celebrate and even got us the best table in the place! She is so friendly and clearly loves what she does which made the process so fun and exciting! Due to the location of the proposal being just out of the city centre, Anna even sent me directions and all the public transport information to help me get there which she didn’t have to do. I urge anyone who is thinking of proposing or even just wants a few photos done in Cracow to get in touch with Anna, she has made our whole experience so special and so fun for me and my fiancée.”
~ Aaron

oswiadczyny w krakowie
Fotografowanie oswiadczyn
oswiadczyny w krakowie
fotograf na oswiadczyny

 

romantyczna kolacja zareczynowa w krakowie

Dodaj komentarz