Ślub i wesele w czasie epidemii koronawirusa — co robić? Wziąć, przełożyć, czekać czy odwołać?

Ślub i wesele w czasie epidemii

Co ze ślubami w 2020 roku? Wziąć ślub w maseczkach, przełożyć, czekać czy może odwołać? Epidemia koronawirusa jest nieprzewidywalna, jakie są więc możliwe rozwiązania tej trudnej sytuacji? Co ze zwrotem zadatku i zaliczki fotografa i innych usługodawców? Czy i na kiedy przełożyć termin ślubu? Gdzie i jak zorganizować ślub podczas epidemii? Wszystko zależy od Waszej sytuacji i możliwości. Pomyślałam jednak, że podsunę Wam kilka pomysłów na to, jak można zorganizować ślub i wesele w czasie epidemii.

Ślub w maseczkach w czasach epidemii

Już zaczęły pojawiać się pierwsze reportaże ślubne z parą młodą w maseczkach ochronnych. Wcale nie jest powiedziane, że do ślubu trzeba pójść w mało atrakcyjnej niebieskiej masce chirurgicznej. Tak naprawdę w ogóle nie trzeba mieć maski jako takiej — w tym całym nakazie chodzi jedynie o zakrycie nosa i ust. Nawet jesli zdecydujecie się na maseczkę, już teraz w Internecie można znaleźć wersje z piękną białą koronką. Kwestią czasu jest wprowadzenie nowych wzorów i materiałów. Może uda Wam się idealnie dobrać coś pod kolor garnituru Pana Młodego? :) Prawdopodobnie nie jest to wymarzona stylizacja, ale jeśli nie macie innego wyjścia, może warto podejść do tego z humorem? Jedno jest pewne: Wasz ślub przejdzie do historii i z pewnością będzie co opowiadać wnukom!

Zobaczcie ten artykuł: Maseczka na ślub — inspiracje, przykłady i adresy gdzie kupić.

slub i wesele w czasie epidemii koronawirusa co robic
ślub i wesele w czasie epidemii co robic odwolac przelozyc
ślub i wesele w czasie epidemii co robic odwolac przelozyc

Ślub teraz, wesele później

Sytuacje są różne. Być może z jakichś względów musicie wziąć ślub już teraz i nie ma mowy o przekładaniu? Okej! Weźcie ślub, czy to w kościele, czy w USC, z samymi świadkami i potraktujcie to jako zwykłą formalność. Przełóżcie za to samą imprezę. Po roku czy półtora, możecie na przykład:

a) Odnowić w kościele przysięgę małżeńską. Zorganizowanie czegoś takiego to naprawdę żaden problem. Porozmawiajcie o tym z Waszym księdzem, jeśli macie wątpliwości. Odnowienie przysięgi po epidemii, ale już z całą rodziną u boku, będzie naprawdę wspaniałym i wzruszającym wydarzeniem. Po wszystkim udacie się na przełożone wesele! :)

b) Wziąć ślub humanistyczny lub symboliczny. Sama brałam taki ślub (pisałam o tym nieco tutaj), uwielbiam też takie fotografować i nie mogę się nagadać o tym, ile taka ceremonia ma plusów i jaka jest piękna. Robicie wszystko po swojemu, w trakcie ceremonii czytacie inspirujące fragmenty ulubionych książek czy poezji, wygłaszacie napisane samodzielnie przysięgi, sami też wybieracie swojego celebranta. (Chętnie polecam moim parom firmy organizujące śluby humanistyczne i symboliczne, jak i celebrantów, którzy profesjonalnie poprowadzą taką ceremonię.) Może być nim nawet najbliższy przyjaciel albo członek rodziny!

ślub i wesele w czasie epidemii co robic odwolac przelozyc

Przełożenie ślubu i wesela a epidemia koronawirusa

Na ten krok decyduje się coraz więcej par — nie tylko tych z maja, ale też tych z czerwca, lipca, sierpnia… Choć nie wiadomo, jak epidemia będzie się dalej rozwijać, jest szansa, że ograniczenia będą stopniowo znoszone, a ślub i wesele w czasie epidemii jakoś się odbędą. W końcu nie możemy być wiecznie w zamknięciu — firmy muszą działać, by ludzie mogli żyć.

Jak przełożyć ślub, by się to udało? Sale w końcu rezerwowane są z dwu, a nawet trzyletnim wyprzedzeniem, kalendarze na przyszłe lata są więc pełne. Niektóre pary wybierają ślub zimowy zamiast wymarzonego letniego, ale to nie jest przecież jedyna opcja. Pomyślcie o wybraniu daty w tygodniu. Poniedziałek, wtorek, środa czy czwartek to wcale nie są gorsze dni na ślub! Wiem co mówię, bo odprawiłam swój własny ślub i wesele własnie w poniedziałek — i było super! :) Goście na pewno to zrozumieją i zrobią wszystko, by świętować z Wami. Największym plusem tego rozwiązania jest jednak to, że dzięki takiej nietypowej dacie komplet usługodawców niemal na pewno będzie dla Was dostępny. A to oznacza znacznie mniej zamieszania z organizacją i uniknięcie nieprzyjemnego zrywania umów i poszukiwania nowych firm na zastępstwo. Pamiętajcie, że za kilka miesięcy może być z tym naprawdę duży problem, bo część branży na pewno nie przetrwa tej epidemii. Kolejnym plusem jest również to, że sale weselne w ciągu tygodnia mają atrakcyjne promocje. Być może udałoby Wam się zaoszczędzić na takim ślubie. Założę się, że wielu właścicieli sal wpadnie na udzielanie takich zniżek — bo będą woleli to, niż zerwanie umowy i żądanie zwrotu zadatku.

ślub i wesele w czasie epidemii co robic

Epidemia a przyjęcie w domu prywatnym?

Restauracje są zamknięte, a i sale weselne nie mogą w tej chwili przyjmować i obsługiwać gości. A jakby tak zorganizować przyjęcie w prywatnym domu, tylko dla najbliższej rodziny? Założę się, że sąsiedzi będą pełni zrozumienia w obecnej sytuacji (zawsze można przekupić ich jakimś pysznym domowym ciastem — to przecież tylko jeden wieczór….). Cateringi wciąż legalnie działają i mogą być naprawdę świetne (znam kilka doskonałych firm cateringowych!), a jedzenie może zostać dostarczone bezkontaktowo. Wcale nie jesteście skazani na samodzielne gotowanie w dniu Waszego ślubu. :) Zawsze marzyłam o sfotografowaniu takiej kameralnej, rodzinnej uroczystości na przykład w pięknym ogrodzie przy domu rodzinnym. Można to cudownie zorganizować!

Obserwujcie aktualne komunikaty i restrykcje na stronie gov.pl — sytuacja jest dynamiczna! W momencie pisania tego artykułu “obowiązuje zakaz wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań powyżej 2 osób” lecz “obostrzenie to nie dotyczy spotkań z najbliższymi.” Pamiętajcie jednak, że w przypadku wysokiej liczby zachorowań lepiej nie ryzykować. Najważniejsze jest zdrowie!

wesele epidemia koronawirusa

Epidemia jest nieprzewidywalna. Jeśli możecie — poczekajcie!

Obecnie niczego nie można przewidzieć. W Internecie przewija się wiele teorii, a wśród tych optymistycznych jest na przykład taka, że wraz ze wzrostem temperatur zaraźliwość znacznie wyhamuje. Gdzieś czytałam, że możliwa jest mutacja wirusa i jego deaktywacja (może też po mutacji siać jeszcze większe szkody, ale tu skupiamy się na pozytywach, no nie? :)). Podobno powstało już ponad 60 opracowań szczepionki. Nieustannie testuje się nowe leki na zarażonych. Wszystko się może zdarzyć. Jeśli Wasza data jest odległa, najlepiej uzbroić się w cierpliwość i poczekać na rozwój wypadków. A nuż wszystko wróci do normy szybciej, niż się tego spodziewaliśmy!

Odwołanie ślubu — co z zadatkami i zaliczkami?

Jeśli jednak jesteście pod ścianą, znaleźliście się w trudnej lub niepewnej sytuacji finansowej i decydujecie się na odwołanie ślubu i wesela, sytuacja jest prosta. Niezależnie, co jest napisane w Waszej umowie z fotografem, filmowcem czy innym usługodawcą, w przypadku epidemii zadatek podlega zwrotowi (zgodnie z art. 394 par. 3 kodeksu cywilnego). To dość niecodzienna sytuacja, ponieważ zadatek jest zwykle bezzwrotny (zaliczka to inna historia). Tutaj jednak mamy do czynienia z tak zwaną siłą wyższą — ani fotograf ślubny (czy inny usługodawca), ani Wy nie jesteście odpowiedzialni za jej powstanie. Epidemii oraz zakazu zgromadzeń czy zakazu organizowania wesel nie dało się ani przewidzieć, ani im zapobiec, zatem żadna ze stron nie ponosi winy. W praktyce usługa nie została wykonana, zatem należy się zwrot zadatku.

Jest tylko jedno ALE: obostrzenia rządowe, zakazy i restrykcje związane z epidemią koronawirusa muszą obejmować Waszą datę. Jeśli na przykład zakaz zgromadzeń oficjalnie obowiązuje do końca kwietnia, a Wasz ślub jest w połowie maja — nikt nie ma jeszcze obowiązku zwracać Wam zadatku w przypadku rezygnacji ze ślubu. Prawo do zwrotu zadatku macie jedynie wtedy, gdy restrykcje oficjalnie obejmują Waszą datę. Jeśli jest teraz kwiecień, a myślicie o anulowaniu lipcowego ślubu — nie odzyskacie pieniędzy. Przynajmniej teraz.

Jako fotograf ślubny, apeluję jednak: proszę, jeśli to tylko możliwe, nie rezygnujcie zupełnie ze ślubu. Zamiast tego, przełóżcie termin, aż do skutku. Nagły przymus zwrotu kilkunastu czy nawet kilku zadatków może być dla usługodawcy ogromnym ciosem. Większość branży ślubnej dzięki Waszym zadatkom żyje i utrzymuje swoje rodziny poza sezonem. A więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że Wasz zadatek został już wydany po prostu na życie lub utrzymanie firmy. To wcale nie jest dziwne, jako że zadatki z definicji są bezzwrotne. Musiałoby się zdarzyć coś naprawdę nieprawdopodobnego — jak na przykład epidemia koronawirusa — żeby było inaczej. I niestety się zdarzyło. Proszę, bądźcie cierpliwi i wyrozumiali — dla fotografów obecna sytuacja to też koszmar, z którego chcieliby się obudzić. I proszę pamiętajcie — zanim załatwicie nowy termin, koniecznie sprawdźcie dostępność Waszego fotografa!

fotograf slubny epidemia

Fotograf ślubny a ślub i wesele w czasie epidemii

Wielu z Was na pewno jest teraz w samym środku planowania Waszego ślubu i wesela. Zastanawiacie się zapewne, co zrobić, żeby zabezpieczyć się na przyszłość. W najgorszych prognozach wirus zostanie z nami przez lata, a ogniska epidemii będą wybuchać w różnym czasie i miejscach. Jednak trzeba żyć dalej! Kochać się, pobierać i celebrować tę miłość z najbliższymi. Niech nie opanuje Was strach. Przecież tak naprawdę zawsze “coś” może się wydarzyć, jak nie wirus to coś innego, a mimo tej obawy ludzie nadal planują swoje śluby i wesela. Dla spokoju ducha, zawsze dokładnie czytajcie umowy z usługodawcami. Omówcie z fotografem kwestię tego, co się stanie w przypadku, gdyby epidemia trwała w 2021 czy 2022 roku.

To, że zadatek musi być zwrócony, już wiecie, i nie zależy to od treści umowy, a gwarantuje Wam to polskie prawo. Natomiast fotografowi ślubnemu i tak warto zadać kilka ważnych pytań. Na przykład: czy jest możliwe skrócenie godzin pracy fotografa (w przypadku gdyby ceremonie ślubne były dozwolone, ale wesela nie byłyby możliwe do zrealizowania) i czy oraz jak wpływa to na cenę? Czy jest możliwe przełożenie daty ślubu na inny termin, w tym na termin nieweekendowy? Czy jest możliwe zorganizowanie ślubu poza Polską (w przypadku par międzynarodowych)? Jakie środki bezpieczeństwa podejmie fotograf przy fotografowaniu ceremonii w czasie epidemii? Każdy profesjonalista powinien być w stanie rzeczowo odpowiedzieć na wszelkie Wasze wątpliwości, a wspólne ustalenia powinny zostać zawarte w umowie.

Szukasz fotografa na ślub? Znam 8 powodów, dla których to ja mogę być dla Was najtrafniejszym wyborem. Mieszkam w Krakowie, ale dojadę wszędzie, gdzie będziecie chcieli i chętnie stworzę dla Was przepiękną pamiątkę! :) Napiszcie do mnie wypełniając ten krótki formularz, a w 24 godziny odezwę się z samymi konkretami!

slub i wesele w czasie epidemii

Mam nadzieję, że choć trochę podniosłam Was na duchu. A może podsunęłam rozwiązanie, które może Wam się przydać? Dajcie znać w komentarzach! Również jeśli macie do mnie jakieś pytania odnośnie tego, co napisałam, możecie zadać je też u mnie na Facebooku lub Instagramie. A może ktoś ma pomysł na jeszcze inne rozwiązanie na ślub i wesele w czasie epidemii? Chętnie dopiszę je do artykułu! Trzymajcie się ciepło, Kochani! Trzymam za Was wszystkich kciuki! ♥️

fotograf slubny epidemia
slub i wesele w czasie epidemii
slub i wesele w czasie epidemii
slub i wesele w czasie epidemii
epidemia co z weselami
epidemia co z weselami
epidemia co ze slubami
epidemia koronawirusa co ze slubem
epidemia koronawirusa co ze slubem
slub i wesele epidemia
epidemia koronawirusa co ze slubem
slub i wesele epidemia
slub i wesele epidemia
co zrobic z weselem epidemia
slub i wesele epidemia

Leave a Reply